سامانه جستجو قوانین

جستجو در قوانين و رويه جستجو در عناوين قوانين جستجو در سوالات متداول


اگر کسی زنگ بزند و فحاشی کند و در شبکه های مجازی فحاشی کند و با تلفن های خود با شماره های مختلف مزاحمت ایجاد و تهدید کند که با پلیس بدون هیچگونه مدرکی برای دستگیری بنده بیایند چه حکمی دارد

فحاشی و توهین حسب قانون مجازات اسلامی جرم بوده و در صورت اثبات قابل تعقیب کیفری خواهد بود
آيا وكيل مي بايست اصل وكالتنامه خود را تقديم محاكم نمايد؟

خير حسب قانون و نظريه مشورتي در اين خصوص ارايه كپي كه داراي تمبر باشد كفايت مي نمايد.

نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه

تصویر مصدق اسناد با ابطال تمبر لازم در پرونده کافی است و ضرورتی به منضم نمودن اصول اسناد نیست. ماده ۵۹ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی نیز مؤید این است که تقدیم تصویر وکالتنامه چنانچه مصدق شده و دارای تمبر لازم مالیاتی باشد فاقد اشکال است.

در دعاوي حقوقي چند وكيل مي توانند با هم حضور داشته باشند؟

در دعاوي حقوقي فقط دو نفر وكيل مي توانند حضور داشته باشند.
سلام آیا وب سایت های اینترنتی (هاستینگ ) با گردش مالی 2 ملییون تومان در ماه مشمول مالیات میشوند ؟(دارای نماد و به اسم فرد حقیقی - استفاده از درگاه اختصاصی)

سلام وقت بخیر براي سال 96 درامد تا سقف ۱۶۵۰۰۰۰۰ ریال شانزده میلیون و پانصد هزار تومان سالانه معاف از مالیات است که در واقع این میزان پس از کسر هزینه ها محاسبه میگردد.
چجوری مهریه رو محاسبه میکنن

در صورتی که مهریه وجه باشد بر اساس شاخص تورم بانک مرکزی به روز محاسبه می شود. اگر عین یا سکه باشد خود عین مورد رای قرار میگیرد.
سلام واسه رسیدن به‌حق خودم اگه حق با‌من باشه پول وکالت رو میشه خوانده گرفت

مبلغ حق الوکاله را طبق تعرفه میتوانید بگیرید.
آیا قرار اناطه ای که به صورت نادرست در یک دعوای حقوقی صادر شده قابل اعتراض است ؟ اگر هست مرجع آن کجاست و چگونه باید مطرح شود ؟ با سپاس

با سلام و احترام نظر به اینکه در ماده 19 و 336 قانون ایین دادرسی مدنی در مورد قابلیت اعتراض صحبتی نشده به نظر می رسد قابل اعتراض نباشد.
من خارج از کشور هستم، چجوری میتونم وكالت بدم؟

از طريق سفارت جمهوري اسلامي ايران در كشور محل زندكي مي توانيد وكالت دهيد.
از جه طریقی میشه ثابت کرد مرد نفقه نمیده چه مدارک و شواهدی لازمه

سلام نیازی نیست شما اثبات کنید، زوج می بایست اثبات نماید که نفقه را پرداخت نموده.
چکی که تاریخش برگشتش بيش از ۶ماه از تاریخ صدور چک است چه وضعیتی دارد؟

حسب قانون صدور چک، چک وعده دار چکیست که تاریخ صدور و سررسیدش یکی نباشد، لذا چنین چکی وعده دار بوده و فاقد وصف کیفری.
مالک اسب هستم اسب رها شد و از فرعی به اصلی ورود کردم مقصر حادث کیست؟

در خصوص ورود ضرر به غير توسط حيوانات اصولا فرض تقصير براي مالك شده است، البته تحت شرايطي مالك از مسوليت مبرا مي گردد.
آيا تامين خواسته پيش از طرح دعوي قابل طرح مي باشد؟

مستند به قانون جديد نحوه اجراي محكوميت هاي مالي امكان پذير مي باشد.
اگر چك توسط دو نفر امضا شده باشد مسوليت به چه نحويست:

در صورتي كه چك توسط دو نفر امضا شود حسب روح قانون تجارت و نظريات مشورتي صادره مسوليت صادر كنندگان در صورتي كه مشخص نشده باشد بالمناصفه مي باشد.
نشریه ای دارم که با انعقاد قراردادی با یک شرکت، قرار شد در انتشار آن مشارکت کند. بعد از مدتی که همکاری ما بازدهی کیفی و اقتصادی مناسبی نداشت تصمیم گرفتم همکاری را قطع کنم. اما مدیر آن شرکت علیه من به عنوان کلاهبرداری شکایت کرد که باعث زیان آنها به علت قطع همکاری شدم. آیا شکایت آنها درست است؟ قرارداد من با شرکت مذکور با توجه به قانون مطبوعات مشکل دارد؟

پاسخ: خیر.این موضوع اصلا جرم نیست.
آیا وکالت وکیل با مرگ موکل خود به خود باطل می‌شود؟

وکالت عقدی است جایز که با مرگ هر یک از طرفین یا استعفای وکیل یا عزل وکیل توسط موکل و یا با جنون وکیل و یا موکل پایان می‌یابد. برای مثال اگر کسی به دیگری وکالت دهد که اتومبیلی برای او خریداری کند به کسی که وکالت می‌دهد موکل و به کسی که عمل خرید اتومبیل را باید انجام دهد وکیل می‌گویند. حال اگر وکیل قبل از خرید اتومبیل دیوانه شود یا فوت کند و یا از انجام آن عمل استعفا دهد و یا موکل او را عزل کند، دیگر اجازه انجام معامله اتومبیل را نخواهد داشت. برابر قانون عقد وکالت با مرگ یا جنون وکیل یا موکل از بین می‌رود و از این حیث فرقی میان عقد وکالت بلاعزل و یا عقد وکالت ساده نیست. به طور مثال، اگر شخصی آپارتمانی را با سند عادی قولنامه کند و در قولنامه قید شود که خریدار از جانب آقای فروشنده وکیل است که پس از انجام تشریفات محضری و اداری به دفترخانه مراجعه و رسماً آپارتمان را به نام خود منتقل کند و به اصطلاح خریدار وکالت بلاعزل از فروشنده داشته باشد اما در این هنگام فروشنده فوت کند برای انتقال رسمی آپارتمان، دیگر آن وکالت فاقد اثر است و این ورثه فروشنده هستند که باید آپارتمان را منتقل کنند و اگر از انجام این عمل خودداری کنند آن موقع خریدار ناگزیر به طرح دعوی علیه آنان و مراجعه به دادگستری است. لذا اگر عقد وکالت در ضمن عقد بیع یا هر عقد لازم دیگری مانند عقد ازدواج و… به صورت شرط قید شود بقای این وکالت تا وقتی است که طرفین مبتلا به جنون نشده یا فوت نکرده باشند. همان‌گونه که در تعریف وکالت دیدیم، این عقد (جایز از هر دو طرف)، به مفهوم نیابت و جانشینی و اذن است که یک سوی آن موکل و طرف دیگرش وکیل قرار دارد که برای انجام امری، نایب قرار می‌گیرد. یعنی هم در ایجاد و هم در بقای آن وجود اراده مستمر ضروری است. بدین‌ترتیب، چنانچه عواملی مانند مرگ یا دیوانگی برای هر یک از طرفین پیش آید، اراده و اذن مزبور از بین خواهد رفت و موجب انفساخ عقد فراهم می‌گردد. به بیان دیگر، طرفین وکالت که هنگام بسته شدن این پیمان زنده و دارای شرایط اساسی برای انجام معامله بوده‌اند، با موت یا جنون هر یک، شرط بقای وکالت از میان رفته و عقد مرتفع می‌شود. این موضوع در بند 3 ماده 678 ق.م. بیان شده است. ولی، این حکم کلی، به مسایل و ابهامات فراوانی که پیرامون فوت طرفین عقد وکالت از جمله؛ وکالت در توکیل، وکالت بلاعزل، غایب مفقود‌الاثر، مجنون اطباقی و ادواری، سفیه و ورشکسته وجود دارد، پاسخ روشنی نمی‌دهد. در خصوص موارد بطلان وکالت در قانون مدنی، با مواد 670 و 678 و حتی 954 این قانون مواجه می‌شویم. طبق ماده 670 ق.م. در صورتی که دو نفر به نحو اجتماع وکیل باشند به موت یکی از آنها وکالت دیگری باطل می‌شود و برابر مفاد بند سوم ماده 678 قانون مزبور، به موت یا به جنون وکیل یا موکل، وکالت مرتفع می‌گردد. و در فقه ما نیز همین عقیده دیده می‌شود. و مطابق حکم کلی ماده 954 همین قانون؛ کلیه عقود جائزه به موت احد طرفین منفسخ می‌شود و همچنین به سفه، در مواردی که رشد معتبر است.
چه كساني مشمول دريافت بيمه بيكاري هستند؟

بیکار از نظرقانون بیمه بیکاری بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد. براساس این قانون، چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختاراقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورایعالی کار ، بیکارموقت شناخته شود وهمچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل ، زلزله ، جنگ ، آتش سوزی بیکار شوند، میتوانند از مقررات این قانون استفاده نمایند .تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده ، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان واداره کارواموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است .
اموال مجهولالمالك از نظر قانون ثبت كدام اموال است ؟

از نظر قانون ثبت، املاکی است که به ثبت عمومی گذاشته شده ولی در مهلت مقرر نسبت به آنها اظهارنامه ثبتی ارائه نشده است. نکته1: مقررات قانون مدنی راجع به اموال مجهول المالک در مورد املاک مجهول المالک جاری نیست و کسانی که حق تقاضای ثبت دارند هر زمان می توانند نسبت به این گونه املاک درخواست ثبت نموده و سند مالکیت دریافت کنند. نکته2: انجام معامله نسبت به این املاک در دفاتر اسناد رسمی قبل از تقاضای ثبت مجاز نمی باشند.(ماده 12 ق.ث.)
سلام آیا هر فردی میتوان دفتر وکالت تاسیس کند؟

پاسخ :

با سلام و احترام در خصوص سوال شما بايد به آگاهي برسانم براي تاسيس دفتر وكالت مي بايست از طريق شركت در آزمون وكالت كه همه ساله توسط كانون هاي وكلاي دادگستري برگزار مي شود شركت نموده و پس از قبولي در ازمون و طي دوره كارآموزي و ازمون اختبار، مي توانيد دفتر وكالت خود را تاسيس نماييد.

ضمنا حسب قانون براي برخي اشخاص داراي مناصب قضايي شرايطي در نظر گرفته شده كه مقامات قضايي مي توانند بدون آزمون پروانه وكالت دريافت نمايند و دفتر وكالت تاسيس نمايند.


باسلام، چک برگشتی دارم از سال پیش اقداماتی انجام دادم اما برای تحصیل به خارج از کشور امدم ،خواستم بدونم میشه هنوز پیگیری کرد؟

با سلام و عرض ادب براي پيگيري چك خود مي توانيد از خدمات وكيل دادگستري استفاده نماييد.براي انجام اين كار مي توانيد از طريق سفارت ايران به وكيل دادگستري وكالت در پيگيري دهيد كه پس از دريافت محكوم به، به حساب شما واريز نمايند.


گواهي عدم امكان افراز چيست؟

گواهی است که از اداره ثبت دریا فت میکنید مبنی بر اینکه امکان تقسیم ملک به میزان سهم وجود ندارد